Under Fire: The NRA i bitwa o kontrolę nad bronią

Dla wielu z nas szokujące zamachy Johna Kennedy ego w 1963 r. I Roberta Kennedy ego oraz Martina Luthera Kinga, w 1968 r., Po raz pierwszy uświadomiły nam, że mamy dwa problemy: jeden z bronią i drugi z grupą lobbingową, która sprzeciwia się nawet najbardziej skromna kontrola pistoletów. Pamiętam, że byłem trochę zirytowany kilka lat później, kiedy mój syn wrócił z obozu letniego z certyfikatem strzelca wyborowego z emblematem National Rifle Association (NRA). Chociaż zastanawiałem się, dlaczego niezależny obóz pozwolił NRA na zwrócenie uwagi młodych chłopców, nic nie zrobiłem. Podobnie jak wielu ludzi, miałem obawy dotyczące NRA, ale w tamtym czasie, mając pod ręką wiele innych istotnych kwestii, nie zwracałem uwagi na lobby działa. Jednak biorąc pod uwagę powszechne zagrożenia dla bezpieczeństwa osobistego ze strony broni, niewielu ludzi ma dziś luksus zakładając, że broń i lobby karabinowe są częścią hałasu w tle . Do niedawna niewiele zostało upublicznionych o naturze przemysłu strzelniczego, ale kilka serii w wiodących gazetach zaczęło eksplorować swoje aktywa i praktyki. Jeszcze mniej zostało upublicznionych na temat NRA. In Under Fire, Osha Gray Davidson analizuje ewolucję NRA od jego korzeni w XIX wieku jako klubu sportowego do jego obecnego statusu jako prawdopodobnie najskuteczniejszej grupy interesu specjalnego w drugiej połowie XX wieku. Opowieść opowiedziana jest bez namiętności, ale w łatwym do odczytania i trudnym do ułożenia stylu, którego zazdrości wielu powieściopisarzom. Davidson, niezależny dziennikarz, potrafi opisać NRA, nie popadając ani w szpony, ani w swoich przeciwników. Rezultatem jest wystarczająco obiektywny, ale jednocześnie bogato ukazujący się portret tego potężnego lobby.
Pierwszy rozdział, dotyczący masakry niewinnych dzieci Patricka Purdy ego z 1989 roku w Stockton w Kalifornii, z karabinem automatycznym AK-47, w sposób ścisły ilustruje problemy. Obrońcy broni twierdzą, że broń nie spowodowała tragedii; obłąkańcza osoba. Przeciwnicy broni obwiniają broń. Ta różnica zdań dominuje w historii NRA i definiuje walki polityczne opisane w dalszej części książki. NRA byłby dziś nierozpoznawalny dla założycieli lub członków grupy w pierwszej połowie XX wieku. Chociaż organizacja brała udział w niektórych działaniach politycznych przeciwko kontroli broni w poprzednich latach, przyjęła swoje obecne jednoosobowe stanowisko przeciwko wszystkim przepisom dotyczącym kontroli broni zaledwie 15 lat temu.
Przyjmując dokładne spojrzenie na NRA od środka, Davidson omawia cechy organizacji ogólnie nieznanej opinii publicznej. Opisuje konflikty związane z misją, wewnętrzne walki o kontrolę i zmiany w charakterze przywódców. Polityczna przenikliwość funkcjonariuszy i lobbystów NRA oraz niemal religijna determinacja jej członków są starannie kroniki. Szczególnie odkrywam dla mnie niektóre z taktyki organizacji. Chociaż założyłem, że pieniądze są główną bronią, którą NRA używał przeciwko swoim przeciwnikom, zdziwiłem się, gdy dowiedziałem się, że nękanie zwolenników kontroli broni za pomocą telefonów i listów od członków szeregowych oraz odrażających kampanii reklamowych było czasami jeszcze bardziej skuteczny.
W końcowych rozdziałach wyszczególniono ciężkie doświadczenia krajowego organu regulacyjnego: jego upadek z czołowymi organizacjami policyjnymi, niemożność powstrzymania obu domów Kongresu od przyjęcia ustawy Brady ego, a także brak sprzeciwu wobec wyboru niektórych kandydatów na stanowiska polityczne. Wreszcie, Davidson oferuje porady obu stronom, a mianowicie, aby dać trochę na ich twardej i szybkiej pozycji. Ostrzega jednak czytelnika, aby nie oczekiwał od NRA dużej elastyczności.
Pod Ogniem jest wspaniała książka i już dawno. Żałuję tylko, że brakuje informacji finansowych. Mam nadzieję, że Davidson lub ktoś inny podejmie następny krok i dokładnie określi źródła wsparcia i charakter wydatków NRA i innych części lobby broni. Takie dane powinny oświetlać.
Jerome P. Kassirer, MD
New England Journal of Medicine, Boston, MA 02115

[przypisy: skierowania do sanatorium ze zwrotów, imikwimod, wiedźmin 3 edycja kolekcjonerska allegro ]