Dziennik lekarza w Wietnamie

Dr Carl Bartecchi został powołany do służby jako lekarz na początku wojny w Wietnamie, i jak wielu z nas, którzy byli w Wietnamie – pięknej i egzotycznej krainie – miał ciągłe pragnienie poznania i pomocy krajowi i jego mieszkańcom. W A Doctor s Vietnam Journal , Bartecchi pisze nie tylko o swoim roku jako chirurga lotniczego na bazie armii w Soc Trang, ale także o tym, jak nadal wykorzystuje swoją wiedzę medyczną, aby pomóc Wietnamczykom, nie biorąc pod uwagę korzyści finansowych. Bartecchi przybył do bazy helikopterów Dust Off w 1965 roku, świeżo po szkole medycznej. Kiedy przybył, wzajemne podejrzenia i wrogość spotkały wietnamskich mieszczan i Amerykanów. Ksiądz katolicki zabrał Bartecchiego do miasta, aby odwiedził sierociniec, w którym pracowały siostry zakonne. Tam widział niedożywione dzieci, które były karmione tylko jednym posiłkiem ryżu dziennie, były ubrane w brudne worki paszowe i miały zapalenie płuc, biegunkę i inne problemy medyczne.
Bartecchi wrócił do sierocińca jako lekarz-wolontariusz i zwerbował kilku lekarzy i dentystę, którzy mu pomogli. Prosił o darowizny z owoców, warzyw i mięsa, a także zabawek, koców i butelek ze Stanów Zjednoczonych. Co więcej, Bartecchi organizował misje medyczne lecące do niektórych małych wiosek rolniczych w delcie Mekongu – głównym obszarze uprawy ryżu w Wietnamie, gdzie populacja dotknęła świerzb, gruźlica, gorączka dengi i inne choroby tropikalne. Był jeden lekarz na każde 100 000 ludzi w większości obszarów wiejskich w Wietnamie, a Bartecchi podejmował akcje humanitarne, które przynosiły korzyści ludności, nawet gdy rodziny umierały w tym, co Wietnamczycy nazywają wojną amerykańską .
Dziennik Bartecchiego i doskonałe zdjęcia (miał kilka jednoosobowych pokazów jako fotografa) dają nam zrozumienie humanitarnego ducha niektórych Amerykanów, którzy byli zaangażowani w niszczycielską wojnę w Wietnamie. Jego zasługą jest napisanie apolitycznej książki o wkładzie ludzi w różnych zawodach, od lotników, którzy służyli pod nim, do kapłanów, którzy służyli zarówno Viet Congowi, jak i Amerykanom w armii południowo-wietnamskiej, do sióstr katolickich, które służyły sieroty Soc Tranga.
Kilka lat po zakończeniu wojny Bartecchi powrócił do szpitala Bacha Mai w Hanoi, gdzie rozpoczął drugą rundę humanitarną. Prowadził szkolenia w swojej specjalności, sprowadzał innych lekarzy i uzyskał wiele przydatnych urządzeń medycznych do szpitala. Zaaranżował nawet kilku wietnamskich lekarzy do wyjazdu do Stanów Zjednoczonych w celu studiowania medycyny, a następnie powrotu do Wietnamu w celu przeszkolenia innych.
Bartecchi był świadomy problemów środowiskowych, prymitywnych okoliczności i tropikalnego terenu, w którym musiał ćwiczyć w Wietnamie. Przekonał medyczną biurokrację i liderów przemysłu, aby przekazali wiedzę, książki, materiały i drogi sprzęt medyczny. Jestem pewien, że naród wietnamski pomógł mu uznać go za prawdziwą przysługę, termin zarezerwowany dla lekarzy, którzy zasługują na najgłębszy szacunek. Lekarze znajdą tę książkę zainteresowania, ale liderzy rządowi również postąpią dobrze, aby ją przeczytać, aby w przyszłości mogli raczej podążać ścieżką dyplomacji, a nie ścieżką wojny.
Allen Hassan, MD, JD
Amerykańska szkoła wyższa medycyny, Sacramento, CA 95821
com
[więcej w: wiedźmin 3 edycja kolekcjonerska allegro, nfz lublin sanatoria lista oczekujących, pediatra pruszków ]